Osoba godna zaufania i jej poręczenie

Kodeks postępowania karnego ustanawia sposobność poręczenia za podejrzanego/oskarżonego udzielanego poprzez tzw. osobę godną zaufania, który ma możliwość być połączony z dozorem stosowanym wobec tegoż podejrzanego/oskarżonego. Kto ma możliwość być osobą godną zaufania?

Zgodnie z powyższą uwagą, istnieje w polskiej procedurze karnej środek zapobiegawczy, (co bardzo istotne – o charakterze nieizolacyjnym) polegający na tym, iż tzw. osoba godna zaufania poręczy wobec organów ścigania (lub wobec sądu) za to, że podejrzany/oskarżony będą wypełniać własne obowiązki procesowe (w tym stawiać się na właściwie każde wezwanie tych podmiotów) a nadto, iż nie będą w żaden metodę utrudniać prowadzonego postępowania. W tym celu prokuratura lub sąd mogą ponadto (niejako dla wzmocnienia owego poręczenia) zarządzić też obowiązek dozoru wobec podejrzanego/oskarżonego.

Kogo uważa się za osobę godną zaufania?

Powinno się wskazać, iż ustawodawca nie określił dobitnie kogo można uznać za osobę godną zaufania. Wydaje się, iż całą pewnością musi to być osoba ciesząca się w opinii społeczności zaufaniem, taka, której nie można zarzucić postępowania sprzecznego z prawem albo zasadami współżycia społecznego. Przykładowo może być to rektor uczelni, dziekan uczelni, biskup, profesor, znany lekarz etc.

Z czynności udzielenia poręczenia spisuje się protokół, w którym poręczający oświadcza o przejęciu osobistych obowiązków do wytworzania, potwierdza to, iż wie jakie zarzuty są stawiane podejrzanemu/oskarżonemu , a ponadto informowany jest o negatywnych skutkach negatywnych zachowań podejrzanego/oskarżonego.

Udzielenie poręczenia poprzez osobę godną zaufania posiada duże psychologiczne znaczenie, może też ukazywać pozytywnie osobowość albo pozycję społeczną podejrzanego/oskarżonego (taką, że dana osoba ryzykując swoim dobrym imieniem za nią poręcza). Zgodnie z tym co było już przedstawione, jego najistotniejszą rolą jest to, że jeśli jako środek zapobiegawczy spełnia własną funkcję to nie ma powodów do stosowania wobec oskarżonego surowszych środków (takich jak areszt).

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz